small talk [´smɔ:l¸tɔ:k]
n (теми за) салонен разговор
small talk – непринуден разговор, беседа
За мнозина тези разговори са голяма борба. И особено след пандемията и изолацията, все повече хора се затрудняват да започнат разговор. Не само с непознати, но и с колеги, приятели. Сега е момента за съживяване на тези комуникативни умения, които може да са леко поръждясали, и да започнем да се връщаме към “нормалното” общуване. Ето и няколко съвета, които ще помогнат.
Намерете обща тема
Независимо дали говорите със стар приятел или непознат, универсално правило е да откриете общи идеи, интереси, хобита, ценности или вярвания. Особено в сегашната ситуация, когато има разногласия около ваксините и мерките за безопасност, придържането към теми, които са в общ интерес, е особено важно. Това не само задържа двете страни ангажирани, но и гарантира избягването на конфликт.
Поддържайте оптимизма
Правете всичко възможно да поддържате разговора лек и оптимистичен. Особено след година на пандемия, всички търсим малко чувство за хумор. Може да не знаете какво е преживял човека срещу вас, затова ако се отвори темата за коронавируса, използвайте я като трамплин да насочите разговора към участниците в разговора. Попитайте дали някой е открил нови хобита, започнал е нови проекти или е научил нови рецепти.
Съсредоточете се върху личния напредък, как сте се приспособили да работите от вкъщи и какви телевизионни предавания сте гледали, споделете скорошни книги, които сте прочели, или други забавления по време на пандемията.
Внимавайте с езика на тялото
Не на последно място, не забравяйте, че езикът на тялото говори много. Леките жестове, установяването на зрителен контакт и усмивката са утвърдителни сигнали, че присъствате в разговора и слушате внимателно, което насърчава диалога. Ако разговорът не е на приятна за вас тема, не се чувствайте принудени да участвате. Поддържайте спокойния тон и предложете нова неконфликтна тема.
***
Последвайте ни и в Instagram
Comments are closed.